English  English   Russian  По-русски  
Viduramžių Lietuva
LIETUVOS PILYS

              Vorutos pilis |  Vorutos istorija |  Naujienos |  Tyrinėjimų ataskaitos |  Straipsniai |  Poezija


Gražina Šmigelskienė

Pasodinęs ąžuolus Karaliaus Mindaugo atminimui, Valdas Adamkus Anykščiuose norėtų matyti ir tų laikų pilį

Karaliaus Mindaugo atminimui skirtą ąžuolėlį Prezidentui Valdui Adamkui padeda sodinti A. Vienuolio gimnazijos moksleivis Gytis Perevičius.
Apie ketinimus ant Šeimyniškėlių piliakalnio, kur, pasak istorikų, galėjo stovėti legendinė karaliaus Mindaugo Voruta, statyti medinę pilį Prezidentui pasakoja archeologas Gintautas Zabiela (centre) ir meras Darius Gudelis.
“Prezidentas man ranką paspaudė”,- susijaudinusi po pasisveikinimo su V.Adamkumi vėliau vis kartojo 86-erių metų anykštėnė Liuda Breskuvienė. Jono Junevičiaus nuotr.

       Ketvirtadienį Anykščiuose ąžuolus sodino Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus.
       Ties kultūros rūmais šokiu kepurine ir duona garbių anykštėnų sutiktam valstybės vadovui meras Darius Gudelis priminė, kad jis lankosi mieste, “kurio vardas labiausiai sietinas su karaliumi Mindaugu”. Savo trumpoje kalboje V.Adamkus taip pat nevengė asociacijų, kad legendinė karaliaus Mindaugo Voruta prieš daugiau kaip septynis šimtmečius bus stovėjusi netoli Anykščių. Prezidentas apie pradedamą sodinti Karaliaus Mindaugo ąžuolyną kalbėjo: “Tai šventė ne tik jūsų, bet ir visos Lietuvos. Ji be galo prasminga. Karaliui Mindaugui skirtas ąžuolynas mus sujungia su praeitimi, su valstybingumu.”
       Valstybės vadovas ir jo palyda, kuri nebuvo tokia gausi, kaip tikėtasi (į ąžuolyno sodinimo šventę neatvyko premjeras Algirdas Brazauskas, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, buvęs kariuomenės vadas Jonas Andriškevičius bei daugelis ministrų) padėjo gėlių prie poeto Antano Baranausko paminklo ir, lydimi beveik bėgančių pavymui anykštėnų, nurūko prie Mindaugo karūnos sporto komplekso.
       Čia, pasveikinti J.Biliūno mokyklos mokinių (pradinukai Prezidentui net padovanojo pačių sukurtą knygą apie valstybės vadovą), aukšti svečiai ėmėsi darbo: į iš anksto urėdijos iškastą duobę Prezidentas, padedamas jį lydėjusių patarėjų bei vaikų, įsodino pirmąjį ąžuolyno ažuoliuką. Ąžuoline kuoka įkalęs medelį prilaikysiantį kuolą, Prezidentas iš Anykščių urėdo Sigito Kinderio tą kuoką čia pat gavo dovanų ir sakė laikysiąs savo darbo kabinete, kaip tikrai gerą įrankį.
       Sekdami valstybės vadovo pavyzdžiu, ąžuolus molingoje kalvoje sodino Aplinkos ministras Arūnas Kundrotas, Liberalų partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas, generalinis urėdas Benjaminas Sakalauskas, Seimo narys Antanas Baura, Anykščių klebonas Stanislovas Krumpliauskas, rajono Tarybos ir Valdybos nariai, kultūros darbuotojai, verslininkai bei visi panorėję. Anykščių urėdo pavaduotojo Kęstučio Bilboko teigimu, Nepriklausomybės parke buvo pasodinta 80 ąžuoliukų.
       Leisdamasis nuo kalvos, kurioje pasodintas ąžuolynas, Prezidentas pakeitė dienotvarkę ir užsuko į statomą Mindaugo karūnos kompleksą. V.Adamkus neslėpė pasitenkinimo, kad Anykščiuose statomas šiuolaikiškas pramogų ir sporto kompleksas, ir pritarė minčiai, jog šias užsitęsusias statybas reikia užbaigti.
       V. Adamkus palankiai sutiko ir planus ant Šeimyniškėlių piliakalnio statyti medinę pilį. Apie piliakalnį Prezidentui pasakojęs archeologas Gintautas Zabiela “Anykštai” taip perteikė V.Adamkaus poziciją : “Prezidentas, aiškiai pasisakęs prieš Valdovų rūmų atstatymą Vilniuje, apie medinės pilies statybą ant Šeimyniškėlių piliakalnio kalbėjo ne kaip apie bandymą atstatyti Mindaugo laikų pilį, o kaip apie turistams patrauklaus objekto statybą”. Ant piliakalnio V.Adamkus pasirašė simbolinį dokumentą, kad 2001 lapkričio 8 -ąją Anykščiuose sodino karaliaus Mindaugo ąžuolyną. Šis dokumentas tuoj pat perduotas saugoti Anykščių muziejui.
       Prie Vorutos Prezidentas ir kiti šventės dalyviai taip pat pasodino 12 ąžuolų alėją.
       Nors V.Adamkaus vizitas (įskaitant ir AB “Anykščių vynas” degustacijos salėje surengtus pietus su įtakingais Anykščių žmonėmis - jų metu, beje, buvo geriami tik “Anykščių vyno” gėrimai) tęsėsi apie tris valandas, visuomenė pasikalbėti su Prezidentu arba bent pasižiūrėti į jį iš arčiau praktiškai neturėjo galimybės. Netgi Švietimo darbuotojų profsąjungos laišką, atkreipiantį Prezidento dėmesį į nuolat vėluojančius atlyginimus, rajono Tarybos narė Irena Andrukaitienė V.Adamkui įstengė perduoti tik pietų metu. Prezidentas, priimdamas laišką, kalbėjo, kad tokią situaciją “reikia baigti artimiausiu laiku ir užmiršti visiems laikams”. Per pietus meras Darius Gudelis pakvietė V.Adamkų atvykti į Anykščius 2003 - aisiais, minint karaliaus Mindaugo 750- ąsias metines ir “tebeeinant Prezidento pareigas”. Padėkojęs už kvietimą, V.Adamkus nusijuokė.

       Anykšta. 2001 11 10. Nr. 132 (6929). P. 1, 6.

Back Straipsniai     Vorutos poezija Next    

 
Istorija
Įvadas
Chronologija
Šaltiniai
Vikingų epocha
Valstybės ištakos
Didieji kunigaikščiai
Visuomenė
Įvadas
Socialiniai sluoksniai
Valstybės santvarka
Karyba
Religija
Raštas ir kalbos
Pilys
Įvadas
Vorutos pilis
Istorija
Naujienos
Tyrinėjimų ataskaitos
Straipsniai
Poezija
Medinės pilys
Mūrinės pilys
LDK palikimas
Įvadas
Straipsniai
Žemėlapiai
Diskusijos
 
Apie svetainės autorių
Biografija
Kontaktai
 
 
 
Pasirašykite svečių knygoje: