English  English   Russian  По-русски  
Viduramžių Lietuva
LIETUVOS PILYS

              Vorutos pilis |  Vorutos istorija |  Naujienos |  Tyrinėjimų ataskaitos |  Straipsniai |  Poezija


Vidmantas Šmigelskas

Medinei piliai sunkiausia “surasti” stogą

Šiemet iškastas 4,8 metrų gylio Šeimyniškėlių piliakalnio pjūvis - giliausias per visus 13 piliakalnio kasinėjimo metų
Taip įsivaizduojamame apžvalgos bokšte šalia Vorutos piliakalnio muziejininkai prekiaus suvenyrais
Archeologas Gintautas Zabiela mano, jog sutrūnijusių sienojų vietoje likusios tuščios ertmės skatina legendas apie pilių požemius Jono JUNEVIČIAUS nuotr.

       Šįmet per Valstybės dieną ant Šeimyniškėlių piliakalnio nevyks tradiciniai renginiai, tačiau rytoj, 11 valandą visi, norintys pabendrauti su archeologu Gintautu Zabiela bei istoriku Tomu Baranausku ir pamatyti iki 4,8 metro gylio iškastą piliakalnio pjūvį, kviečiami atvykti ant piliakalnio.
       Humanitarinių mokslų daktaras Gintautas Zabiela jau tryliktą savo vasarą atiduoda Šeimyniškėlių piliakalniui. Dar nuo mokyklos laikų kartu su juo ant piliakalnio dirba Lietuvos istorijos instituto darbuotojas Tomas Baranauskas. Šįmet mokslininkams talkina 26 iš Darbo biržos atsiųsti žmonės.

       Atkasti du rąstai

       Padarę rekordinį 4,8 metrų pjūvį, mokslininkai rado du XIII amžiaus pilies 20-25 centimetrų skersmens 2 ir 3 metrų ilgo rąstus. Rąstai keliaus į Vilnių, kur bus atliekama jų ekspertizė. Vienas iš rąstų stūksojo 4,5 metrų gylyje, kitas - kiek aukščiau. Jau matomas ir trečiasis pilies rąstas, kuris taip pat bus iškastas.
       G.Zabiela, “Anykštos” paklaustas, ar šių metų kasinėjimai patvirtino, ar paneigė hipotezę, jog ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII amžiuje stovėjusi Mindaugo pilis Voruta, sakė, jog be rąstų šįmet aptikti tik tradiciniai daiktai - žiedelis, peilis, o tokie radiniai nei kažką paneigti, nei patvirtinti negali. G.Zabiela sakė manąs, jog apskritai rasti įrodymų, kad pilis, stovėjusi ant Šeimyniškėlių piliakalnio, ir buvo garsioji Voruta, vargu ar įmanoma. “Neaišku, ką archeologija gali beįrodyti - rašytinių įrodymų, aišku, kad nerasi. Na, o hipotezė apie Mindaugo pilį nei artėja, nei tolsta,” - pasakojo Gintautas Zabiela.

       Legendos apie pilių požemius

       Mokslininkai neabejoja, jog ant Šeimyniškėlių piliakalnio stovėjusios dvi medinės pilys - viena Mindaugo laikais, kita - XIV amžiuje. G.Zabielos nuomone, pirmoji pilis nebuvo sugriauta - ji paprasčiausiai sunyko. Paskui žmonės sugrįžo į tą pačią vietą, paaukštino pylimą ir pastatė naują medinę pilį.
       Kasinėjant piliakalnį, aptiktos kelios tuščios ertmės - sutrūnijus rąstams, jų stūksojimo vietoje liko tuštuma. G.Zabiela sakė, jog tokios ertmės būdingos ir kitiems piliakalniams. Pasak mokslininko, dėl tokių skylių ir sklinda legendos apie pilių požemius. Šeimyniškėlių piliakalnio “požemiai” tik iki 25 centimetrų skersmens.”Rąstai galėjo būti ir pusės metro skersmens, tada jų vietoje likusios tuštumos tikrai atrodytų kaip tuneliai”, - šypsojosi archeologas.

       Atstatyti pilies neįmanoma

       G.Zabiela, paklaustas, ką jis galvoja apie medinės pilies atstatymą, mane iš karto pataisė, jog pilį galima tik pastatyti - atstatyti jos neįmanoma.
       “Medinių pilių Lietuvoje neišliko. Kaip jos atrodė - paliekama žmonių įsivaizdavimui. Ką įmanoma atkurti, reikia atkurti, tai būtų rūpinimasis žmonių materialine kultūra”, - apie pilies statybas kalbėjo G.Zabiela. Archeologo nuomone, statant medinę pilį reikėtų remtis žiniomis ne tik apie ant Šeimyniškėlių piliakalnio stovėjusias pilis, bet ir panaudoti žinias apie kitas medines baltų pilis. Pasak mokslininko, sunkiausia atkurti viduramžiams būdingą viršutinę pilies dalį. “Pilis turėtų būti pakankamai aukšta, nes nuo tokių pilių sienų virsdavę riteriai užsimušdavo”.
       Pasak Tomo Baranausko, Lietuvoje medinės pilys dar buvo statomos ir XVI amžiuje. “XVII amžiaus pabaigoje medinių pilių Lietuvoje dar buvo”, - paklaustas, kada išnyko paskutinės Lietuvos medinės pilys, sakė T.Baranauskas. Istoriko teigimu, Sibire yra išlikę bene penkių medinių pilių fragmentai. Jos statytos gerokai vėliau nei Šeimyniškėlių pilys, tačiau kalbėdami apie sibiriečių patirties panaudojimą, mokslininkai juokėsi, jog geriau ant XIV amžiaus pilies uždėti XVII nei XXI amžiaus stogą.
       Pasak G.Zabielos, iš naujo pastatytų medinių pilių yra Danijoje, Švedijoje, o tose pilyse demonstruojama senovinė puolimo ir gynybos technika, laksto palaidi gyvuliai. Archeologas svajoja, jog būtų šaunu ir Anykščių pakraštyje ne tik pastatyti pilį, bet ir demonstruoti, pvz. akmensvaidę ir bandyti ja pramušti viduramžių statiniams būdingą sieną.

       Iškils apžvalgos bokštas

       Trečiadienį ant piliakalnio dirbo ne tik mokslininkai, bet ir Anykščių regioninio parko darbuotojai - jie tvarkė aplinkinius krūmynus. O prieš mėnesį Kauno menų centro studentai aikštėje priešais piliakalnį įrengė dekoratyvinius barjerus.
       Savo pėdsaką ant Šeimyniškėlių piliakalnio (tiksliau, prie piliakalnio) nusprendė palikti ir Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas - jis per paskutinįjį rajono Tarybos posėdį kreipėsi į Tarybos narius, prašydamas pritarti apžvalgos bokšto statybai. Taryba leido Anykščių muziejui už rėmėjų lėšas (tų lėšų, kurių, pasak A.Verbicko, kol kas nėra, reikės 15 tūkst. Lt) statyti 9 metrų aukščio apžvalgos bokštą. Bokšte muziejininkai tikisi įrengti nedidelę ekspoziciją ir prekiauti suvenyrais.
       P. S. Vakar po lietaus piliakalnio perkasa įgriuvo, tad rytoj susirinkę žmonės viso pjūvio grožio jau nepamatys.

       Anykšta. 2002 07 05. Nr. 75 (7023), p. 1, 2.

Back Straipsniai     Vorutos poezija Next    

 
Istorija
Įvadas
Chronologija
Šaltiniai
Vikingų epocha
Valstybės ištakos
Didieji kunigaikščiai
Visuomenė
Įvadas
Socialiniai sluoksniai
Valstybės santvarka
Karyba
Religija
Raštas ir kalbos
Pilys
Įvadas
Vorutos pilis
Istorija
Naujienos
Tyrinėjimų ataskaitos
Straipsniai
Poezija
Medinės pilys
Mūrinės pilys
LDK palikimas
Įvadas
Straipsniai
Žemėlapiai
Diskusijos
 
Apie svetainės autorių
Biografija
Kontaktai
 
 
 
Pasirašykite svečių knygoje: