English  English   Russian  По-русски  
Viduramžių Lietuva
VIDURAMŽIŲ LIETUVOS ISTORIJA

              Lietuvos valstybės ištakos: Knygos santrauka |  Nuomonės apie knygą |  Knygos rašymas


Neįprastas žvilgsnis į istoriją

Neringa KUČINSKAITĖ

       Jaukiai šildant pavasariškai saulei, vieną gražią vasario popietę Kultūros centro galerijoje vyko netradicinis renginys - čia buvo pristatyta jauno mokslininko, dirbančio Lietuvos mokslų akademijos Istorijos institute, Tomo Baranausko knyga “Lietuvos valstybės ištakos”. Renginio dalyviams, šiaip jau pažįstantiems savo tautos istoriją iš vadovėlių, buvo labai neįprasta girdėti visiškai kitokius praeities vertinimus, kitokį požiūrį į Lietuvos karalių Mindaugą ir jo karūnavimą.
       Knygos autorius, giliai išanalizavęs senuosius istorijos metraščius ir kitokius šaltinius, vertimus iš rusų, baltarusių, vokiečių, kitų kalbų, savo leidinyje kelia naujas tendencijas. Pasak jo, apie Lietuvą, kaip apie valstybę, galima kalbėti dar iki Mindaugo laikų, nes ir senuosiuose metraščiuose nėra pasakyta, jog būtent Mindaugas sukūrė ir suvienijo valstybę. Vieno metraštininko akimis, pirmasis Lietuvos karalius apibūdinamas kaip despotiškas valdovas, o jo titulas tik atvėrė kelią tarptautiniam pripažinimui. Nejaugi Lietuvos valstybė prasidėjo 100 metų anksčiau, nes jau 1183 metų šaltiniuose žinomas valstybės kūrimo lūžis?
       Svečio teiginiai sukėlė gyvas klausytojų diskusijas. Juk pripažinus “ikimindauginę” valstybę, iškyla ir Mindaugo karūnavimo problema. Pasak istoriko T. Baranausko, oficialiai minima valstybinės šventės data - tai tik hipotezė pagal netiesioginius duomenis, o ne istorinis faktas. Svečias pateikė savus argumentus ir dėl tuometinės Lietuvos kariuomenės, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės žemių, jos kaimynų, Mindaugo kilmės ir tikėjimo. Senųjų istorikų duomenimis, teigė pašnekovas, Mindaugo tėvas - Rimgaudas kildinamas iš vyriausiųjų kunigaikščių hierarchijos ir apibūdinamas kaip tų laikų karalius, neturintis sau lygių.
       Pokalbio metu buvo prisimintas ir Ukmergės piliakalnis, kurio archeologiniai kasinėjimai padėtų įminti ne vieną istorinę mįslę.
       Renginio dalyviai galėjo čia pat ir įsigyti minėtąją Tomo Baranausko knygą, sukėlusią visiems daug prieštaringų minčių. Tikriausiai prie jos bus dar ne vieną kartą sugrįžta, o šį kartą išsakyti savo nuomonę, padiskutuoti su autoriumi galėjo ukmergiškiai.

       Gimtoji žemė. 2001 m. vasario -- d.


Lietuvos valstybės ištakos: nuomonės     Knygos rašymas     

 
Istorija
Įvadas
Chronologija
Šaltiniai
Vikingų epocha
Valstybės ištakos
Didieji kunigaikščiai
Visuomenė
Įvadas
Socialiniai sluoksniai
Valstybės santvarka
Karyba
Religija
Raštas ir kalbos
Pilys
Įvadas
Vorutos pilis
Istorija
Naujienos
Tyrinėjimų ataskaitos
Straipsniai
Poezija
Medinės pilys
Mūrinės pilys
LDK palikimas
Įvadas
Straipsniai
Žemėlapiai
Diskusijos
 
Apie svetainės autorių
Biografija
Kontaktai
 
 
 
Pasirašykite svečių knygoje: